Przepisy z wyciskarki – dżem truskawkowo-rabarbarowy i sok z melona, gruszki i mięty


Kolejna część przepisów z wykorzystaniem wyciskarki SANA, tym razem mam dla Was przepis na dżem truskawkowo-rabarbarowy i sok z melona.

Dżem truskawkowo – rabarbarowy

Ponieważ jest sezon na truskawki i rabarbar, warto je wykorzystać do zrobienia domowego dżemu, przy pomocy wyciskarki SANA, jest to bardzo łatwe i każdy znajdzie czas na jego zrobienie.

Jak się okazuje wyciskarka może służyć nie tylko do robienia soków 😀

Składniki:

– ok 2 kg truskawek,
– 10 łodyg rabarbaru,
– 0,5 kg cukru,
– 0,5 kg cukru żelującego 3:1,
– sok 2 cytryn.

Wykonanie:

Umyć truskawki z szypułkami (nie moczyć ich za długo bo truskawki tego nie lubią), obrać szypułki, wrzucić owoce na sitko. Rabarbar pokroić w kawałki ok 3 cm. Łatwiej byłoby wkładać całe łodygi, ale wtedy byśmy mieli długie nitki rabarbaru w dżemie a tego nie chcemy.
Zakładamy na wyciskarkę końcówkę do homogenizacji (bez sit) i na przemian wyciskamy rabarbar i truskawki. Miękkich owoców nie należy wkładać za dużo, najlepiej jest po trochu, tak by wkład nie był pełny, bo wtedy trzeba dociskać popychaczem i truskawki mogą się zapychać. Najlepiej i najszybciej idzie gdy w ogóle nie używa się do miękkich owoców popychacza, tylko wrzuca pojedynczo.

Gdy już wyciśniemy wszystko przerzucamy uzyskany mus do garnka, dodajemy cukier i mieszamy, podgrzewamy na małym ogniu żeby się rozpuścił i żeby rabarbar zmiękł. Dodajemy sok z cytryny i cukier żelujący, mieszamy i krótko gotujemy na małym ogniu, tak żeby nie było piany na wierzchu. Gorący dżem przekładamy do wyparzonych słoików i zakręcamy. Kładziemy je do na pokrywkach i pozostawiamy je tak do czasu aż ostygną. Chłodne chowamy do spiżarki lub szafki.
Można je oczywiście też zapasteryzować, ale cukier żelujący (z pektyną z owoców) i cukier działają jak „konserwant” i nie potrzeba tego robić. Oczywiście, ważne jest by słoiki nie były wyszczerbione a pokrywki nie zardzewiałe.

Oczywiście możemy nie używać cukru żelującego, trzeba wtedy dłużej gotować, minusem jest jednak to, że rozgotują się owoce, a przypadku tego dżemu chciałam żeby były wyczuwalne w nim kawałki rabarbaru i truskawek.

 

Sok z melona, gruszki i mięty

Prosty i bardzo słodki sok, doskonale orzeźwiający w upał, dzięki dodatkowi mięty, która zawiera mentol – chłodzący i uspokajający olejek, który oczyszcza umysł a jednocześnie wspomaga trawienie. Mięta jest bogatym źródłem witaminy B3, kluczowej dla utrzymania dobrego krążenia i zdrowego wyglądu.

Melon zawiera enzymy które pomogą nam w trawieniu pokarmów, a dodatkowo melon zawiera dużo wody, która pomaga oczyścić nasz organizm, dodatkowo zawarta w melonie fruktoza jest szybkim źródłem energii.

Gruszki są lekko strawne i podobnie jak melon zawierają łatwo przyswajalną fruktozę, dostarczą nam również miedzi, której brak może wiązać się ze zwiększonym ryzykiem zachorowania na raka jelita grubego. Badania wykazują, iż są one najrzadziej uczulającymi owocami.

Składniki:

– 1 melon cantalupa,
– 1 gruszka,
– 20 liści mięty.

Wykonanie:

Melona i gruszkę umyć, obrać i pokroić na kawałki, wykrawając gniazda nasienne. Miętę wystarczy umyć.
Do wyciskania, wyciskarką Sana zakładamy końcówkę z drobnymi sitami. Na przemian wkładamy gruszkę i melona, można owoce owijać liśćmi mięty, robiłam tak na początku, ale okazało się, że nie ma problemu, wystarczy klika liści złożyć razem, włożyć do otworu wyciskarki i dopchnąć popychaczem.

Dzięki dużej ilości wody w melonie, uzyskujemy całkiem sporo soku, który wypity rano np. zamiast kawy da nam energię i pomoże się obudzić. Duża zawartość fruktozy w owocach powoduje, że sok jest naprawdę słodki i pyszny.

Smacznego!!!

print
Previous Tarta ze szparagami
Next Papryka faszerowana kaszą bulgur z makaronem vermiceli

No Comment

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *