Poranne nawyki – ssanie oleju

Zastanawiam się, czy macie jakieś swoje poranne przyzwyczajenia, czy np pijecie codziennie rano kawę w tym samym kubku, lub jecie banany?
 
Ja znów poranki zaczynam od ssania oleju – płukania nim jamy ustnej. Nie wiem czy słyszeliście o tym i czy wiecie co nam to może dać? Okazuje się, że bardzo dużo. Wg J. Słoneckiego “Bardzo często w jamie ustnej oraz przylegających do niej przestrzeniach czaszki zalega martwicza tkanka będąca pożywką dla bakterii, głównie paciorkowców i gronkowców, a także pasożytów i grzybów – w tym Candida albicans na pierwszym miejscu. Nie może zatem dziwić, że rejon jamy ustnej często bywa pierwotnym źródłem zakażenia ważnych organów wewnętrznych. Ssanie oleju jest doskonałym sposobem usunięcia tej patologii”
W ciągu 30 minut jamę ustną omywa 3 i 1/2-4 litra krwi. Olej roślinny dobrze absorbuje (wchłania) substancje toksyczne, znajdujące się w organizmie.
Tak więc płukanie tylko jamy ustnej wpływa na cały nasz organizm, bo jak wiadomo jesteśmy jednością 🙂
Pierwszy raz zetknęłam się z nim w książkach Michała Tombaka – które zresztą były 8 lat temu zapalnikiem mojego wegetarianizmu (o którym myślałam będąc nastolatką, ale wtedy mi się nie udało).
Jednak ssanie oleju było znane dużo wcześniej, ponad 2000 lat temu Ajurweda udowadniała jego działanie. Wg Ajurwedy jama ustna stanowi pierwotne źródło rozwoju chorób wewnętrznych.
Jak się można domyślać, szczotkowanie zębów nie usuwa wszystkiego co zalega w jamie ustnej, odkaża ją jedynie w 10%, cała reszta siedzi sobie, dobrze ukryta i wpływa na pogorszenie naszego zdrowia.
Nasze usta są siedliskiem dla milionów bakterii, wirusów, grzybów i innych pasożytów, takich jak Candida, czy Streptococcus, które są odpowiedzialne za choroby dziąseł, czy próchnicę zębów. Ale niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że te z pozoru „tylko dentystyczne” dolegliwości wpływają na funkcjonowanie narządów wewnętrznych i wywołują wiele chorób, takich jak np. zapalenie stawów, choroby serca, czy łuszczyca.
Dlatego warto codziennie rano po obudzeniu wziąć do ust łyżeczkę oleju – Ajurweda poleca nierafinowane oleje: kokosowy lub sezamowy – jednak teraz czyta się, że każdy olej będzie dobry.
Jak to się robi?
Najlepiej rano po przebudzeniu wziąć do ust łyżeczkę uleju i ssać go w jamie ustnej, można też płukać, pozwalając olejowi przepływać pomiędzy zębami, z każdej strony szczęki, pod językiem.
Najważniejsze jest by tego oleju nie połknąć, gdyż zawiera “całe zło” z naszej jamy ustnej którego chcemy się pozbyć. Płuczemy usta minimum 15 minut, wiem wydaje się, że to dużo czasu i rano przed wyjściem do pracy nie zdążycie, ale uwierzcie, można to robić podczas wszystkich porannych czynności (oprócz rozmowy 😉 ). Po prostu chodzicie po domu szykując się do pracy z olejem w ustach. Może brzmi śmiesznie, ale skoro taka prosta czynność poprawi nam zdrowie, to dlaczego nie?
Jak nie chcecie rano, możecie to zrobić wieczorem przed spaniem pod warunkiem, że nie będziecie przed tym jedli przez 3-4 godziny.
Nie martwcie się, olej nie powoduje żadnych odruchów wymiotnych (chociaż słonecznikowy mi nie pasował, chwilowo robię to rzepakowym).
Podczas ssania może zmienić swoją konsystencję, a właściwie powinien zrobić się gęściejszy, ale nie przywiązujcie do tego zbyt wielkiej wagi, po prostu róbcie swoje.
Po zakończeniu ssania olej wypluwacie do go toalety, płuczecie usta wodą i myjecie zęby.
Czy da Wam to jakieś odczuwalne efekty? Oczywiście, jak wszystkie takie długotrwałe kuracje nic nie da efektu od razu, ale po kilku razach zauważyłam, że moje zęby są czyściejsze. Przy poprzedniej kuracji (którą niestety przerwałam) odczułam wyraźną różnicę, czułam się lepiej, moja skóra stała się gładsza. Jeśli macie problemy z zatokami czy jakieś choroby przewlekłe myślę, że taka kuracja przyniesie Wam efekty.
Dlatego warto poświęcić rano kilkadziesiąt minut dla swojego zdrowia.

Na zakończenie pozdrowienia od moich piesków 🙂

WP_20160109_10_58_29_Pro
WP_20160109_10_53_55_Pro

print
Podziel się swoją opinią
Edyta Stępczyńska
Edyta Stępczyńska

Szefowa kuchni, weganka, blogerka. Autorka "Wegańskiej Kuchni Polskiej".

Artykuły: 692

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *