We wcześniejszych wpisach opisywałam Wam nową przystawkę do wyciskarek służącą do tłoczenia oleju SANA EUJ-702 (prasa do tłoczenia SANA).
Dzisiaj tłoczyłam przy jej użyciu sezam, czarnuszkę i pestki dyni. Wszystko poszło bezproblemowo i bardzo szybko.
Czarnuszkę kupiłam ekologiczną w paczuszkach po 50 g, olej wyszedł bardzo, bardzo aromatyczny, czarny, dla mnie aż za mocny, ponieważ niestety nie bardzo lubię czarnuszkę ale doceniam jej walory prozdrowotne i chętnie będę go stosowała w swoim domu.
Olej z czarnuszki był znany już Starożytnym – Egipcjanie nazywali go złotem faraonów. To płynne złoto zawiera wiele prozdrowotnych substancji: w około 85 proc. składa się z nienasyconych kwasów tłuszczowych, na które składają się: kwas linolowy (omega-6) – około 60 proc., kwas oleinowy (omega-9) – około 25 proc. i kwas alfa-linolenowy (omega-3) – około 1 proc. Również zawiera witaminę E, beta-karoten, sterole, biotynę, liczne mikroelementy oraz przeciwutleniacze. Najważniejszym związkiem znajdującym się w oleju z czarnuszki jest tymochinon – składnik olejku eterycznego nasion, dzięki któremu olej wykazuje działanie przeciwzapalne (porównywalne z aktywnością aspiryny w dawce 100 mg/kg), przeciwbólowe, a także ochronne ma miąższ nerek i wątroby. Jednak co najważniejsze, dzięki niemu olej z czarnuszki, podobnie jak same nasiona, wykazuje potencjalne działanie przeciwnowotworowe.
Olej ten stosowany na skórę łagodzi podrażnienia słoneczne lub im zapobiega, przyspiesza gojenie się ran oraz wspomaga leczenie schorzeń skórnych.
Olej sezamowy bardzo lubię i często używam do potraw ze względu na jego smak, nie ma to jednak jak samodzielnie wytłoczony olej. Prasado tłoczenia Sana z sezamem poradziła sobie równie łatwo jak z innymi nasionami.
Tłoczony na zimno olej sezamowy jest bardzo popularny w kuchni azjatyckiej (do gotowania, sosów, sałatek, dipów, deserów). Wykazuje działanie rozgrzewające i oczyszczające. Ostatnie badania pokazują, że obniża również ciśnienie krwi, a nawet pozwala zmniejszyć dawkę stosowanych leków (jest to prawdopodobnie działanie sezaminy). Korzystnie wpływa na stan kości i kondycję stawów – stosowany jest w profilaktyce osteoporozy. Badania przeprowadzone na ludzkich komórkach białaczki limfatycznej wykazały, że stosowanie wyciągu z sezamu – sezamoliny – hamuje rozwój tych komórek, wywołując ich apoptozę (śmierć komórkową). Z kolei inne badanie, przeprowadzone na złośliwych melanocytach pochodzenia ludzkiego, wykazało, że olej sezamowy hamuje selektywnie rozwój groźnego raka skóry – czerniaka. Odkryto również, że ziarna sezamu to bogate źródło lignanów, które mogą hamować rozwój nowotworów wywołanych nieprawidłowym poziomem hormonów w organizmie, zwłaszcza raka piersi i prostaty.
Sezam jest jednym z najbogatszych źródeł fitosteroli. Są to roślinne sterole, które obniżają poziom złego cholesterolu, zapobiegając tym samym rozwojowi zmian miażdżycowych w naczyniach krwionośnych. Poza tym fitosterole zapobiegają niektórym rodzajom raka (np. rakowi prostaty).
Pozytywny wpływ na układ krwionośny ma też zawarta w sezamie sezamolina, która obniża poziom ciśnienia, stres oksydacyjny oraz zapobiega tworzeniu się zakrzepów. Tak wynika z badań przeprowadzonych na szczurach chorujących na nadciśnienie.
Olej z pestek dyni wmasowany w skórę nawilża ją, poprawia jej napięcie, spłyca zmarszczki, wspomaga walkę z trądzikiem, koi podrażnienia i wspomaga procesy regeneracyjne. Kolejną z jego zalet jest wspieranie kuracji antycellulitowych. Ponadto pomoże uporać się z bliznami – w tym z rozstępami. Ze względu na ciemną oraz intensywną barwę, która może przyczynić się do zabarwienia skóry, przed użyciem lepiej go rozcieńczyć niewielką ilością wody lub innego, jasnego oleju. Olej z pestek dyni wpływa korzystnie także na włosy. Sprawia, że są mocniejsze i bardziej lśniące, a końcówki mniej rozdwojone.
Dzień dobry,
Czy czarny olej z czarnuszki jakoś Pani filtruje? Czy taki jak wyjdzie z prasy jest do spożycia?