Chyba lubisz czasami coś pochrupać? Ja też, dlatego czasami przygotowuje słonecznik do chrupania. W dwóch smakach: na ostro-słodko i na słono z korzenną nutą.
Może się wydawać, że to dziwne połączenia, ale są pyszne! I bardzo proste do zrobienia 🙂
Słonecznik ostro-słodki
Składniki:
- 1 szklanka ziaren słonecznika,
- 2 łyżki dowolnego cukru,
- 1/2 łyżeczki ostrej papryki
- szczypta soli.
Wykonanie:
Do przygotowania będzie Ci potrzebna patelnia z grubym nieprzywierającym dnem. Rozgrzej ją porządnie, musi być bardzo gorąca. Wsyp ziarna słonecznika i chwilę podgrzewaj, dodaj szczyptę soli i paprykę, dobrze wymieszaj. Dodaj do słonecznika cukier i praż cały czas mieszając do czasu aż się rozpuści i dobrze oblepi każde ziarenko. Wysyp gotowy słonecznik na papier do pieczenia i pozostaw do ostygnięcia. Uważaj bo karmel może parzyć więc nie próbuj podjadać gorącego z patelni! Gdy ostygnie podziel go na mniejsze kawałki i chrup do woli 🙂
Słonecznik słony z cynamonem
Składniki:
- 1 szklanka słonecznika,
- 2 łyżeczki sosu sojowego,
- 1 płaska łyżeczka cynamonu.
Wykonanie:
Robi się go szybciej niż wcześniejszy smak. Na początku również musisz bardzo dobrze rozgrzać suchą patelnię. Wrzuć na nią słonecznik i cynamon, chwile smaż i dodaj sos sojowy. “Trudność” polega na tym, żeby bardzo szybko wymieszać słonecznika z sosem bo ten zaczyna się od razu gotować i zbrylać a chodzi o to żeby był równomiernie wymieszany. Chwilę go praż i zdejmij szybko z patelni, żeby się nie spalił. Zostaw do ostudzenia.
Jeśli chcesz ładnie podać swoje przegryzki ze słonecznika, możesz użyć naczynia ceramicznego Staub, w którym podasz nie tylko słonecznik do chrupania, ale np oliwki czy różne pasty.
W zestawie oprócz 4 miseczek jest też kwadratowa podstawka, która może służyć za talerz, na którym ułożysz na pokrojone warzywa do maczania ich w dipach, nałożonych do miseczek.
Naczynie jest dostępne w różnych kolorach więc możesz wybrać taki który najbardziej Ci pasuje 🙂
Nadają się one do zapiekania ale można w nich zamrażać ponieważ są przystosowane do temperatur od -20 do + 300.
Już wkrótce na blogu będzie konkurs, w którym można wygrać takie naczynie, bądź czujna/czujny!
🙂 ..udało się, potwierdzam tym komentarzem:)
Pozdrawiam cieplutko:)
Bardzo się cieszę 🙂