Czy weganie są lepszymi ludźmi?

Są osoby które uważają się za lepsze ze względu na ich sposób życia, religie, kulturę czy sposób odżywiania. W wielu dyskusjach internetowych w grupach wege przewijają się tematy z których wynika że będąc weganką czy weganinem jest się bardziej wartościowym człowiekiem od innych.

Co jednak oznacza bycie lepszym od innych? Czy weganie są lepszymi ludźmi?

Są osoby które niezależnie od tego kim chcą być mają wewnętrzny przymus bycia lepszymi, rywalizowania z innymi i licytowania się o wszystko. Wynika to z potrzeby akceptacji i jest głęboko zakorzenione w psychice.

Każdy chce być akceptowany, kochany, chce czuć się lepszym.

Lepszym czyli jakim? Czy wystarczy, że nie je się produktów odzwierzęcych by czuć się lepszym od jedzących i pogardzać nimi?

W grupach bardzo często czytam (lub pomijam) ze smutkiem, jak weganie atakują nie tylko osoby jedzące mięso ale również wegetarian za to, że spożywają produkty odzwierzęce.

Ale czy taka osoba pełna gniewu, agresji, pretensji do innych ale będąca weganinem (czy weganką) jest bardziej wartościowa od skromnego wegetarianina dbającego o “swój świat” tylko dlatego, że nie pije mleka czy nie je jajek?  Jest lepsza bo jest wegan?

Czy można czuć się lepszym od kogoś dlatego, że się inaczej odżywia nie biorąc pod uwagę innych czynników które świadczą o nas dobrze? Czy z góry możemy o sobie powiedzieć, że jesteśmy super dobrzy bo nie jemy żadnych produktów odzwierzęcych? Nie patrząc na to, jak wybiórczo traktujemy innych ludzi, dlaczego jednych kochamy drugich nienawidzimy?

Są osoby które łatwo popadają w pychę, to często powoduje agresję, zamiast łączyć dzieli. Czy to dobrze o nas świadczy? Często nie zdając sobie z tego sprawy, podsycamy naszą pychę uważając, że działamy w wyższej sprawie i wszystkie nasze zachowania są dzięki temu usprawiedliwione. Ale czy to prawda?

Czy osoba jedząca mięso lub będąca wegetarianinem nie może być dobrą osobą tylko przez to jak się odżywia?

Oczywiście, że może i zazwyczaj właśnie nią jest a spożywanie mięsa czy jajek nie powinno z góry definiować jej jako złej. (Nie chodzi mi o to, że pochwalam taką dietę, ale to nie ma znaczenia). Ma inne poglądy, inaczej może postrzegać świat, być może została inaczej wychowana. Lub po prostu wygodnie jest jej tak żyć jak żyje w niewiedzy, w niepełnej świadomości. Czasami wynika to też z mniejszej empatii i wcale to nie oznacza, że ta osoba jest zła.

Jest inna, nie jest mną czy Tobą, ale to nie oznacza że jestem od niej lepsza, tylko czuje się bardziej świadoma. Chociaż często pociąga nas by myśleć o sobie w ten sposób, może warto byłoby się zastanowić jak możemy stać się jeszcze wartościowszymi ludźmi, by świat miał z nas większy pożytek.

Może zamiast przejawiać pychę i agresję wobec tych “gorszych osób” możemy im pomóc o ile oczywiście chcą zmienić swoje życie. A może byłoby dobrze gdybyśmy spróbowali zmienić siebie i swoje myślenie o ludziach. Nie próbowali okazywać im swojej wyższości bo to nie świadczy o nas dobrze i inni wcale nie myślą o nas tak samo jak my a wręcz przeciwnie.

Zresztą kto lubi być oceniany przez innych, chyba nikt wic dlaczego to robić?

Jak myslisz?

Jeśli lubisz spędzać czas gotując przeczytaj co może Ci się przydać w kuchni:

10 niezbędnych produktów w kuchni roślinnej

Może skusisz się na wegański sernik jogurtowy na zimno?

Jogurtowy wegański sernik na zimno

print
Podziel się swoją opinią
Edyta Stępczyńska
Edyta Stępczyńska

Szefowa kuchni, weganka, blogerka. Autorka "Wegańskiej Kuchni Polskiej".

Artykuły: 690

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *