Młode pokrzywy to prawdziwa skarbnica witamin. Jeśli nie mamy ogródka, w którym swobodnie sobie rosną możemy się udać na wycieczkę za miasto i gratis nazbierać tej cennej rośliny (nie zapomnijcie o rękawiczkach). Zbierając pokrzywę sprawdzajcie, czy nie ma na liściach żadnych dziwnych narośli, starajcie się również wytrzepywać ją z owadów. Po przyniesieniu jej do domu, zalewamy ją na chwilę ciepłą wodą, żeby przestała parzyć, później przekładamy na sito żeby odciekła z nadmiaru wody.
Sok z pokrzywy to eliksir dodający nam zdrowia i urody, odtruwa organizm, jest lekarstwem na anemię. Zawiera oprócz żelaza, krzem, wapń, mangan, potas, miedź a także witaminy C, B, K, A oraz garbniki, chlorofil i białko.
Sok z pokrzywy oprócz podniesienia poziomu żelaza, wzmocni naszą odporność, doda witalności, oczyści naczynia krwionośne z cholesterolu, krez z toksyn. Poprawi również apetyt, pomoże w odbudowie i wzmocnieniu włosów (dzięki dużej zawartości krzemu), ale również paznokci. Może również służyć do nacierania ciała przy reumatyzmie.
Składniki:
– młode pokrzywy (im więcej tym lepiej),
– woda.
Wykonanie:
Używając wyciskarki (Sana) z założonym wkładem do wyciskania (z małym sitem) i sitkiem założonym na dzbanek wyciskamy wszystkie zebrane pokrzywy (liście i łodyżki). Po wyciśnięciu sok jeszcze przecedzamy przez sitko, zlewamy go do butelki i rozcieńczamy wodą w stosunku 2:1. Chowamy do lodówki (może stać kilka dni). Pijemy codziennie 1 łyżkę przed śniadaniem i 1 łyżkę po kolacji.
Jeśli chcemy żeby stał dłużej, możemy sok zalać alkoholem (w proporcji 1:1), albo zasypać cukrem (1:2). W ten sposób przygotowany sok dłużej będzie się nadawał do spożycia.
Smacznego!!!
Dlaczego rozrabiać ??? Czy takie świeze soki nie są najlepsze ???
Jest zbyt skoncentrowany, żeby pić go nie rozcieńczonego.
Nie maja wyciskarki, mozna po prostu zblendowac z woda i przecedzic przez gaze?
Jasne, że możesz 🙂