Młode pokrzywy to prawdziwa skarbnica witamin. Jeśli nie mamy ogródka, w którym swobodnie sobie rosną możemy się udać na wycieczkę za miasto i gratis nazbierać tej cennej rośliny (nie zapomnijcie o rękawiczkach). Zbierając pokrzywę sprawdzajcie, czy nie ma na liściach żadnych dziwnych narośli, starajcie się również wytrzepywać ją z owadów. Po przyniesieniu jej do domu, zalewamy ją na chwilę ciepłą wodą, żeby przestała parzyć, później przekładamy na sito żeby odciekła z nadmiaru wody.
Sok z pokrzywy to eliksir dodający nam zdrowia i urody, odtruwa organizm, jest lekarstwem na anemię. Zawiera oprócz żelaza, krzem, wapń, mangan, potas, miedź a także witaminy C, B, K, A oraz garbniki, chlorofil i białko.
Sok z pokrzywy oprócz podniesienia poziomu żelaza, wzmocni naszą odporność, doda witalności, oczyści naczynia krwionośne z cholesterolu, krez z toksyn. Poprawi również apetyt, pomoże w odbudowie i wzmocnieniu włosów (dzięki dużej zawartości krzemu), ale również paznokci. Może również służyć do nacierania ciała przy reumatyzmie.

Składniki:

– młode pokrzywy (im więcej tym lepiej),
– woda.

Wykonanie:

Używając wyciskarki (Sana) z założonym wkładem do wyciskania (z małym sitem) i sitkiem założonym na dzbanek wyciskamy wszystkie zebrane pokrzywy (liście i łodyżki). Po wyciśnięciu sok jeszcze przecedzamy przez sitko, zlewamy go do butelki i rozcieńczamy wodą w stosunku 2:1. Chowamy do lodówki (może stać kilka dni). Pijemy codziennie 1 łyżkę przed śniadaniem i 1 łyżkę po kolacji.
Jeśli chcemy żeby stał dłużej, możemy sok zalać alkoholem (w proporcji 1:1), albo zasypać cukrem (1:2). W ten sposób przygotowany sok dłużej będzie się nadawał do spożycia.

  IMG_0608

IMG_0619

IMG_0620

Smacznego!!!

print
Podziel się swoją opinią
Edyta Stępczyńska
Edyta Stępczyńska

Szefowa kuchni, weganka, blogerka. Autorka "Wegańskiej Kuchni Polskiej".

Artykuły: 692

4 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *