Kasza jaglana z warzywami

Dzisiaj proponuję kaszę jaglaną, chyba najzdrowszą z kasz. Jest silnie zasadotwórcza, w przeciwieństwie do większości przetworzonych pokarmów. Jedząc ją neutralizujemy zakwaszone środowisko organizmu. Jaglanka jest polecana w trakcie choroby, absorbuje toksyny, pomaga pozbyć się śluzu z organizmu. Kasza jaglana zawiera witaminy z grupy B, witaminę A, lecytynę, wapń, żelazo, fosfor, potas i krzemionkę mającą leczniczy wpływ na stawy, a także korzystnie wpływającą na wygląd skóry, paznokci i włosów.

Kaszę jaglaną można przygotować na słodko, na słono, jak kto lubi ;)) Danie które proponuje, będzie świetne na początek dnia a jeśli ktoś nie wyobraża sobie kaszy na słono na śniadanie to może ją zjeść na obiad lub kolację 🙂 Dodatki które proponuje do tej kaszy, powodują że jest ona bardzo zdrową potrawą. A poza tym jest szybka w przygotowaniu.

Składniki:

– 3/4 kubka kaszy jaglanej,
– 1 i 1/5 kubka wody,
– kilka kawałków pociętych glonów (dałam kombu),
– 1 marchewka,
– 4 duże pieczarki,
– 1 por (biała część),
– 1/2 papryki czerwonej (użyłam mrożonej),
– kilka liści jarmużu (również dałam mrożony),
– 3 łyżki natki pietruszki,
– 2 -3 łyżki pestek słonecznika,
– 2 łyżki pestek dyni,
– olej,
– przyprawy: sól, pieprz, sos sojowy, pieprz ziołowy, asafetyda (opcjonalnie), papryka słodka, imbir.

Wykonanie:
Kaszę jaglaną porządnie wypłukać w zimnej wodzie, kilkakrotnie zlewając brudną wodę. Zalać kaszę świeżą wodą, dodać do niej glony. Gotować pod przykryciem, na małym ogniu, nie mieszając, do czasu wchłonięcia wody (nie musi być bardzo miękka, bo będzie jeszcze z warzywami chwilę duszona). Można również kaszę kilka minut pogotować, zdjąć z ognia i schować “pod kołdrę” żeby doszła.
Marchewkę zetrzeć na grubej tarce, pora pokroić w pół plastry, pieczarki na pół i w grubsze pół plasterki. Paprykę pokroić w drobną kostkę lub paski, jarmuż drobno posiekać.
Na rozgrzanym oleju przesmażyć krótko por, dodać marchewkę, paprykę, chwilę smażyć. Dołożyć pieczarki, jarmuż, podlać odrobiną wody. Gdy warzywa zmiękną dodać ugotowaną kaszę, dobrze wymieszać. Dusić razem do całkowitej miękkości warzyw (można w międzyczasie dodać wody), na koniec dorzucić natkę pietruszki, słonecznik, pestki dyni, doprawić do smaku.

Smacznego!!!

print
Podziel się swoją opinią
Edyta Stępczyńska
Edyta Stępczyńska

Szefowa kuchni, weganka, blogerka. Autorka "Wegańskiej Kuchni Polskiej".

Artykuły: 692

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *