Oczyszczanie wg dr Ewy Dąbrowskiej

Witajcie 🙂

Kto czyta mojego fanpage na facebooku ten wie że zaczęłam detoks dietą warzywno-owocową dr Ewy Dąbrowskiej, dlatego przepisy mogą się przez jakiś czas nie pojawiać lub będę pisała rzadziej 😉

Na czym polega ta dieta? (Pozwolę sobie przepisać z książki dr. Dąbrowskiej)

Przez okres od kilku dni do kilku tygodni, w zależności od wskazań, zaleca się dietę opartą na warzywach nisko skrobiowych, takich jak na przykład:

korzeniowe (marchew, buraki, seler, pietruszka, rzodkiew),

kapustne (kapusta, kalafior, brokuł),

cebulowe (cebula, por, czosnek),

dyniowate (dynia, kabaczek, ogórki),

psiankowate (pomidor, papryka),

liściaste (sałata, natka pietruszki, zioła).

Równocześnie można spożywać niskocukrowe owoce m.in.: jabłka, grejpfruty, cytryny i nieduże ilości jagód.

Szczególnie cenne są zielone soki, które pochodzą z zielonych pędów roślin. Są one bogatszym źródłem bioaktywnych składników niż korzenie, posiadają chlorofil, którego budowa chemiczna jest podobna do hemoglobiny, mają aktywne enzymy, które oczyszczają, odtruwają, odnawiają krew, ułatwiają trawienie, alkalizują, dostarczają tlenu, energii, witamin i minerałów w najlepiej przyswajalnej postaci.

Przykłady zielonych pędów na soki: natka pietruszki, seler naciowy, botwina, mniszek, pokrzywa, szczaw, szpinak, brokuł, kapusta, sałata, kiełki lucerny, trawa z pszenicy.

Warzywa i owoce można jeść na surowo, w postaci surówek, zup warzywnych przyprawianych ziołami, warzyw duszonych, pieczonych.

Wśród napojów poleca się picie: wody, soków warzywnych i owocowych, herbat owocowych lub ziołowych, kompotów bez cukru, wywarów z warzyw. W czasie kuracji nie należy spożywać żadnych innych pokarmów jak np. chleba, kasz, oleju itp. Również nie należy pić kawy, mocnej herbaty, alkoholu, ani palić papierosów.

Dlaczego zaczęłam ją stosować?

Podstawowym wskazaniem do diety warzywno – owocowej jest u ludzi zdrowych  wzmocnienie zdrowia, oczyszczenie z toksyn, zwiększenia energii, poprawa snu, odmłodzenie, większaj wydolność psychofizyczna organizmu, poprawa pamięci, kojarzenia, wyciszenie itp. B.
Oczyszczenie organizmu z toksyn przywraca do normy główne układy „sterownicze”, czyli układ immunologiczny, nerwowy i hormonalny.

Jak długo zamierzam ją stosować?

Zaczęłam 7 lipca, na początek wyznaczyłam sobie 2 tygodnie diety, ale zobaczymy jak się będę czuła.

Jeśli ktoś ma się ochotę przyłączyć to zapraszam 🙂

Pozdrawiam.

print
Podziel się swoją opinią
Edyta Stępczyńska
Edyta Stępczyńska

Szefowa kuchni, weganka, blogerka. Autorka "Wegańskiej Kuchni Polskiej".

Artykuły: 692

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *