Pomarańczowe mleko konopne


W sklepach można kupić przepyszny napój sojowy o różnych smakach, m.in. pomarańczowy. Zachciało mi się takiego w domu, ale w zdrowszej wersji – konopnej. Na pewno słyszeliście o tym, że konopie (nie mówię o indyjskiej lecz o siewnej), są bardzo zdrowe. Mają idealny stosunek kwasów Omega-6 do Omega-3 – 3:1, są wspaniałym źródłem białka (zawierają, aż 10 aminokwasów) – w 100 g konopi łuskanej jest 37 g białka. Zawierają sporo witamin i minerałów (żelazo, wapń, cynk, fosfor, magnez).
Mleko z takich ziarenek zrobione w domu, będzie dla nas wspaniałym odżywczym napojem a dodatek pomarańczy uczyni jego smak jeszcze lepszym 🙂
Ja kupuję konopie niełuskane (na rynku) za kilka zł za 1 kg, ale można też kupić łuskane, których cena potrafi dojść do 100 zł za 1 kg (są też tańsze).
Niełuskane konopie moczę przez kilka godzin, głównie po to żeby się wypłukały, z łuskanymi nie ma tyle zachodu, do dodatkowo mleko z niełuskanych trzeba przecedzić.

Składniki:

– 1 szklanka konopi niełuskanych,
– ok 750 ml zimnej wody,
– 10 świeżych daktyli (może być więcej jak lubicie bardzo słodkie)
– 2 duże pomarańcze,
– 3 mandarynki.

Wykonanie:

 Namoczone, wypłukane na sitku konopie wrzucamy do blendera kielichowego (nie mam pojęcia jak sobie poradzi słabej mocy blender), zalewamy je wodą (na początek może być 500 ml), dodajemy daktyle bez pestek i blendujemy stopniowo zwiększając obroty od najmniejszych do maksimum, trwa to ok 1 minuty (w zależności od blendera), musimy sami ocenić czy już jest wystarczająco zmielone. Jeśli jest za mało wody wlewamy całość, będzie się łatwiej wtedy przecedzało. Powstałe mleko przecedzamy przez gęsto złożoną gazę, blender płuczemy, żeby nie było w nim drobinek, wlewamy do niego przecedzone mleko, dodajemy obrane pomarańcze (muszą być dokładnie obrane z białej skóry – albedo, żeby napój nie był gorzki) i mandarynki.
Ponieważ dałam za mało na początku daktyli moje mleko było mało słodkie, dorzuciłam więc jeszcze po przecedzeniu, ale przez to mleko nie było idealnie gładkie.
Miksujemy mleko z owocami, tak długo aż powstanie gładki napój.
Można go od razu wlewać do szklaneczek, albo odstawić do schłodzenia do lodówki. Pamiętajcie, że mleko z konopi się rozwarstwia jeśli długo stoi, więc trzeba je wymieszać przed piciem.

 

Smacznego!!!

print
Previous Śmietana ryżowa - najprostsza z makaronu ryżowego
Next Karmel solony i test patelni Ballarini Lucca

No Comment

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *