Curry z fasoli mung z dynią

Sezon dyniowy w pełni, oznacza to niestety zakończenie lata i początek tym razem niezbyt ładnej jesieni. Ale curry z fasoli mung z dynią już samym kolorem rozświetli całą kuchnię, nie mówiąc już o jego boskim smaku.

 

 

Składniki:

  • 1 szklanka suszonej fasoli mung,
  • 1 nieduża dynia hokkaido – ok 1 kg,
  • 1 puszka mleka kokosowego,
  • 1/2 lub 1 łyżeczka czerwonego curry (ostrość wyreguluj tak jak lubisz),
  • ewentualnie 2 liście curry i 1 liść limonki kafir,
  • 1 cebula,
  • 2-3 łyżki oleju,
  • sól, ew. pieprz,
  • natka pietruszki lub kolendra do posypania.

 

Wykonanie:

Niestety przed rozpoczęciem gotowania musisz namoczyć fasolę mung na ok 12 godzin. Po tym czasie odlej wodę z fasoli i zalej ją świeżą. Ugotuj ją do miękkości (gotuje się szybciej niż fasola Jaś). Postaraj się by było w niej jak najmniej wody, lub odlej jej nadmiar. Tak naprawdę możesz mieć  ugotowaną fasolę wcześniej bo najdłużej trwa jej gotowanie.

Dynię przekrój na pól i łyżką wyjmij z niej pestki. Możesz je ususzyć do zjedzenia np przy pomocy suszarki G21 o której pisałam lub np na kaloryferze 😉

Nie obieraj dyni hokkaido ze skóry, możesz ją jeść! Dynię pokrój w nieduże kawałki – ok 2 cm. Obierz i pokrój cebulę w grubą kostkę. Na dno garnka w którym będziesz robić curry wlej trochę oleju i gdy się rozgrzeje wrzuć cebulę i chwilę ją smaż, dodaj pokrojoną dynię, zaleją ją mlekiem kokosowym z puszki (razem z wodą). Dodaj do niej na początek 1/2 łyżeczki curry (jeśli lubisz bardzo ostre dania daj więcej, jeśli wolisz łagodne daj tylko trochę łyżki) oraz 1/2 łyżeczki soli. Jeśli masz liście curry i limonki kafir dodaj je do dyni, żeby potrawa była bardziej aromatyczna.

Po ok 5 minutach dołóż ugotowaną fasolę mung. Jeśli płynu będzie bardzo mało dodaj trochę wody. Gotuj całość do miękkości dyni, co jakiś czas mieszając, przypraw do smaku solą i ew. pieprzem. Jeśli jest mało ostra dodaj więcej pasty curry. Ale dobrze ją wymieszaj, ponieważ jest bardzo gęsta.

Gotowe curry z fasoli mung i dyni posyp posiekaną kolendrą lub natką pietruszki.

 

Oczywiście jeśli nie masz pasty curry możesz użyć mieszanki przypraw curry, ale to nie to samo, pasta jest niesamowicie aromatyczna i suszona przyprawa nie da tego efektu (potrawa przy dużej ilości może się czasami stać gorzka). Pastę curry czerwoną lub zieloną  możesz kupić w każdym markecie sprawdź tylko czy jest wegańska, bo zdarzają się z krewetkami.

curry z fasoli mung i dyni
curry z fasoli mung i dyni
curry z fasoli mung i dyni
curry z fasoli mung i dyni

Smacznego!!!

print

Podziel się swoją opinią
Edyta Stępczyńska
Edyta Stępczyńska

Szefowa kuchni, weganka, blogerka. Autorka "Wegańskiej Kuchni Polskiej".

Artykuły: 692

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *