Pulpety w sosie pomidorowym
Pyszne kotleciki, zwane falafelami, które można zjeść zaraz po usmażeniu lub dodatkowo upiec w sosie pomidorowym, stanowią wtedy wspaniały dodatek do obiadu, np. ryżu.
Zrobiłam je dzięki wyciskarce SANA.
Składniki:
– 400 g ciecierzycy suchej (nie gotowanej),
– 1 duża cebula,
– 2 ząbki czosnku,
– ½ pęczka natki pietruszki,
– 1 mała łyżeczka sody,
– sól, pieprz,
– olej do smażenia.
Na sos:
– 1 duża butelka passaty pomidorowej,
– 1 cebula,
– ząbek czosnku,
– olej,
– 1 łyżeczka lubczyku, odrobina majeranku,
– do smaku: sól, cukier, pieprz
Wykonanie:
Dobę przed przygotowaniem pulpetów surową ciecierzycę zalewamy w misce zimną wodą (co najmniej podwójna ilość niż mamy ciecierzycy – pamiętajmy, że jak wszystkie strączki ciecierzyca podwoi swoją objętość!).
Ciecierzycy nie gotujemy! Mielimy surową.
Po namoczeniu ziaren, ciecierzycę odsączamy na sicie. Na wyciskarkę SANA zakładamy nakładkę bez sit (do mielenia i homogenizowania) i wsypując powoli ziarna namoczonej ciecierzycy mielimy wszystkie, razem z cebulą i czosnkiem (pamiętajcie, że najlepiej w tym przypadku będzie szło bez popychania!) Do zmielonej ciecierzycy dodajemy sodę, natkę pietruszki, przyprawy.
W garnku lub patelni rozgrzewamy olej (musi być go dużo, tak by pulpety były zanurzone do połowy. Nabierając niewielką porcję masy w dłoń formujemy z niej kulkę, lekko tocząc ją w dłoniach. Nie obtaczamy w niczym! Falafele wkładamy na rozgrzany olej i smażymy kilka minut z każdej strony, tak by się mocno przyrumieniły.
Możemy oczywiście zjeść takie, ale ja chciałam je podać zapieczone w sosie.
Przygotowujemy bardzo prosty sos:
Wlewamy do garnka passatę, dodajemy do niej pokrojoną drobno cebulę, czosnek i przyprawy, gotujemy przez kilka minut.
Piekarnik nagrzewamy do 180 stopni. Na blaszkę z wysokim brzegiem wykładamy usmażone falafele i zalewamy je sosem pomidorowym., pieczemy przez ok 15-20 minut. Podajemy na gorąco np. z ryżem.
Sok z cukinii, ogórka i mięty
Orzeźwiający sok w sam raz na upały, dodatkowo neutralizuje kwasy żołądkowe. Mieszanka soków z tych warzyw zawiera potas i fosfor – minerały alkalizujące. Cukinia i ogórek chłodzą organizm i działają przeciwskurczowo, a naturalne olejki mięty koją przewód pokarmowy i łagodnie przeczyszczają.
Sok zawiera witaminy B1, B2, B3, C, beta-karoten, kwas foliowy, wapń, żelazo, magnez, mangan, fosfor, potas, selen, krzemionkę, sód, cynk; tryptofan.
Składniki:
– 3 długie młode cukinie,
– 5 ogórków gruntowych (dużych),
– garść liści mięty
Wykonanie:
Do wyciskarki SANA zakładamy wkład z najdrobniejszymi sitami i dodatkowo na dzbanek sitko.
Warzywa umyć, możemy ich nie obierać, jeśli są ze sprawdzonego źródła. Wyciskać wkładając na przemian, ogórki, cukinie i liście mięty.
Nie ma problemów przy wyciskaniu tego typu warzyw i liści, nie trzeba nawet używać popychacza, jedynie na początku żeby wyciskarka „załapała” warzywa.
Ten sok nie jest słodki, ale świetnie orzeźwia, wspaniały będzie również z dodatkiem lodu, szczególnie teraz, w upały.
Smacznego!!!